Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Virtual Server Migration Kit

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrick. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 07-01-2005, 00:41. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-10-2004, 14:47 375

    Virtual Server Migration Kit

    Σε μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχα με τον Ingo Rammer στην Βαρκελώνη (μα ποιος είμαι τέλος πάντων!), αναφέρθηκα στο θέμα των virtual machines, και καθώς ο Ingo παίζει με διάφορες τεχνολογίες και κάνει πολλές παρουσιάσεις, χρησιμοποιεί πολύ συχνά VMs.  Αυτό λοιπόν που έμαθα και με χαροποίησε ιδιαίτερα, είναι ότι η Microsoft σύντομα θα βγάλει ένα utility το οποίο θα τρέχεις σε ένα μηχάνημα (είτε αυτό είναι κανονικό, είτε VM άλλης εταιρίας) και θα σου φτιάχνει ένα VM που τρέχει στον Virtual Server 2005, και μάλλον και στο Virtual PC 2005 (για το 2ο δεν είμαι σίγουρος).  Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι θα μπορέσω, επιτέλους, να «γυρίσω» όλα τα VMWare VMs μου σε Virtual PC (ή Virtual Server), κάτι που ήθελα εδώ και καιρό να κάνω, αλλά βαριόμουνα απίστευτα να το κάνω manually! Big Smile

    Να και το link στο site της Microsoft.


    Patrick
  •  27-10-2004, 15:16 376 σε απάντηση της 375

    Re: Virtual Server Migration Kit

    Βαρκελώνη? Ποιά Βαρκελώνη? Έχασα επεισόδια?

    Πάντως, δεν έχει βγάλει και η VMWare ένα αντίστοιχο προϊόν, το P2V Assistant?
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-10-2004, 19:49 381 σε απάντηση της 376

    Re: Virtual Server Migration Kit

    Μη φοβάσαι – δεν έχασες κάτι σημαντικό! Wink

    Όσο για το conversion σε VMWare, ομολογώ ότι δεν το ήξερα, αλλά από τα 2 προτιμώ το Virtual PC, οπότε μάλλον δεν θα το χρησιμοποιήσω αυτό το utility.  Όπως είχα πει και σε ένα άλλο thread, μου φαίνεται αρκετά πιο responsive…

     


    Patrick
  •  19-12-2004, 23:24 711 σε απάντηση της 376

    Re: Virtual Server Migration Kit

    Ναι, έχει το VMWare 5.0 (beta είναι ακόμα):



    Από εδώ: http://www.flexbeta.net/main/printarticle.php?id=82
    Patrick
  •  07-01-2005, 00:41 802 σε απάντηση της 711

    Re: Virtual Server Migration Kit

    Κάποιος καλός άνθρωπος έκανε το Documentation του Kit, Live demo παρουσίαση και μπορεί κάποιος να το δει Online ή να το κατεβάσει.

    Virtual Server Migration Tool (VSMT) Demo


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems